Historie klubu

Počátky našeho klubu začínají v roce 1988, kdy několik spolužáků ze ZŠ Janouškova Brno začalo trénovat v TJ Spartak Husovice, nynější Sokol Husovice, pod vedením Petra Lukáše a Milana Dobeše. V roce 1992 část hráčů ze Sokola Husovice odchází.

Na jaře roku 1993 sestra jednoho ze zakladatelů našeho klubu, Klára Doleželová, hledala pomocníky pro školní tým ZŠ Janouškova, který se účastnil softballových turnajů neregistrovaných, které pravidelně pořádal v Brně-Komíně Josef Žižka. A to už nebylo daleko k založení SK Sever Brno. Petr Mikita přišel s myšlenkou založit vlastní softballový klub. Slovo dalo slovo, bylo ustanoveno předsednictvo klubu ve složení Petr Mikita, Josef Doležel a Michal Doležel, a v pátek 18.6.1993 proběhl historicky první trénink na dětském hřišti na ulici Bieblova, kde je dodnes sídlo klubu. Do dnešních dnů jsou z prvního tréninku v klubu stále aktivní Josef Doležel, Michal Doležel a Viktor Urbančík.

A jak vznikl název klubu? Chtěli jsme český název bez diakritiky.

Již od prvního tréninku jsme řešili hřiště. V prvním roce působení jsme vystřídali několik ploch v Brně - Černých Polích a na Lesné. V roce 1994 se nám podařilo díky spolupráci s Armádou ČR získat možnost trénovat na letišti v Brně-Černovicích (Slatina). Díky velikosti plochy se na letiště přesunuly i turnaje neregistrovaných, které jsme až do roku 1997 spolupořádali s Centrem volného času Lesná. V roce 1994 se poprvé účastníme oficiální softballové soutěže - Jihomoravského oblastního přeboru kadetů a umísťujeme se na 2. místě. V roce 1996 má náš klub dva oddíly - softballu a ledního hokeje.

V roce 1997 zakládáme spolu s WSC Břeclav a Templáři Hodonín Moravskou softballovou asociaci. Díky této spolupráci se nám podařilo udržet softball na jižní Moravě.

V roce 2002 přechází pod naše křídla oddíl softballu ze Sokolu Husovice a tým Tažných ptáků Brno.

Roku 2002 vzniká v klubu oddíl lyžování, v roce 2003 oddíl triatlonu a v roce 2004 oddíl stolního tenisu. V současné době má klub dva oddíly - softballu a triatlonu.

V roce 2005 hrajeme poprvé v historii 2. českou softballovou ligu mužů. Vydrželi jsme tam jen jeden rok. :-)

Na konci roku 2006 odchází větší část mužů do klubu VSK Univerzita Brno a zároveň jsme přišli o hřiště na letišti v Brně-Černovicích, když jsou pozemky letiště využity k výstavbě průmyslové zóny. Dočasné útočiště jsme našli na Hádech. V letech 2007 až 2008 nastává v oddílu softballu malá doba temna. Nevzdali jsme to, otřepali jsme se a znovu jsme do toho šlápli. Podařilo se nám získat významnou trenérskou posilu Janu Sedláčkovou z Techniky Brno, která přináší trochu jiný pohled na trénování. Na jaře 2009 se přesouváme do Brna-Pisárek, kde jsme opravili softballové hřiště, které dříve využívala Technika Brno. V roce 2009 navazujeme díky Tomovi Mottlovi spolupráci se ZŠ Šitbořice.

Velký boom v oddílu softballu nastává na začátku školního roku 2013/14, kdy díky přímluvě Terky Doleželové navazujeme spolupráci se ZŠ Elišky Přemyslovny a vzápětí se ZŠ Šlapanice. V klubu je zavedena koncepční práce s dětmi a mládeží, která začíná brzo přinášet své ovoce. Stále ale nemáme kvalitní zázemí a hřiště splňující základní parametry. V roce 2014 se přesouváme z Pisárek do Brna-Nového Lískovce. V roce 2015 dochází díky spolupráci s MČ Brno-Nový Lískovec k výstavbě softballového hřiště ve Sportovně-rekreačním areálu park Pod Plachtami. Slavnostní otevření hřiště proběhlo 1.6.2016.

Již v roce 2017 jsme do mládežnických soutěží postavili 7 týmů a úspěšně pořádáme školní soutěže. V roce 2023 máme týmy ve všech mládežnických kategoriích - celkem 9 celků a 2 týmy žen a mužů. Ženy poprvé v roce 2023 hrají 2. českou softballovou ligu žen. Úspěchy máme i v triatlonu, kdy se naši členové pravidelně zúčastňují mezinárodních závodů. Bohužel na začátku roku 2023 musel svoji činnost z ekonomických důvodů ukončit oddíl ledního hokeje.

A co v budoucnosti? Rádi bychom vybudovali dvouhřišťový areál, tak jako mají např. v Kunovicích nebo v Praze na Joudrs.


partner partner partner partner partner partner partner partner partner